https://oddevold.se/wp-content/uploads/2026/05/bild-fran-HIF.jpg
1280
1920
Benny Dahl
https://oddevold.se/wp-content/uploads/2022/03/logo-1-300x300.png
Benny Dahl2026-05-14 12:32:312026-05-14 13:06:39Årets bästa match men ”bara” oavgjort för OddevoldÅrets bästa match men ”bara” oavgjort för Oddevold
Oddevold åker till Helsingborg och gör sin bästa match för säsongen, men får ”bara” oavgjort. Oddevold äger så gott som hela matchen men tappar fokus i två minuter, och då både reducerar och kvitterar Helsingborg.
Leo Farah Shahin gör sitt femte mål för säsongen. Efter snyggt inlägg från Esim Mehmed.
Våra tidigare matcher mot Helsingborgs IF på Olympia har slutat med en seger och en oavgjord, så vi visste att vi kan störa Helsingborg hemma på deras hemmaborg.
Vi tar tag i initiativet direkt från start och har vårt nya höga press spel som hemmalaget inte kan försvara sig emot.
Och i 15:e minuten får vi utdelning då Leo Farah Shahin nickar in 1-0 på Esim Mehmed fina inlägg. Det var Leos femte mål i årets Superetta. Och Leo har nu gjort mål i fyra raka matcher.
Vi fortsätter dominera i första halvlek och har flera fina chanser till fler mål. Med mer utdelning kunde vi haft 3-0 efter första halvlek.
I andra halvlek så fortsätter vi att dominera spelet, om än inte så tydligt som i första halvlek. Och i 55:e minuten gör vi 2-0.
Olle Kjellman Olblad tar hand om en förlupen boll och söker sig in i straffområdet och slår in bollen och där möter Gustav Forssell inspelet och stöter snyggt in 2-0.
Spelet blir lite mer jämnt nu och tiden rullar på. Det känns tryggt, men under två olyckliga minuter tappar vi fokus lite och Helsingborg får två målschancer som de förvaltar bra och plötsligt står det 2-2.
Vi tar dock tag i spelet igen och har spelövertaget. Och det dyker upp ett antal chanser men vi lyckas inte få till något mer mål och efter 7 övertidsminuter så blåser domaren av spelet och lagen delar på poängen.
Vi gör en riktigt bra match och det över 90 minuter, och det kan nog från många ses som ett litet rån att inte få med alla tre poäng hem till Uddevalla.
Det känns som en megaförlust att åka härifrån med ett poäng, säger manager Rikard Nilsson.
Nu har vi två hemmamatcher på Rimnersvallen, och detta i ett tajt schema. Vi möter Örebro SK redan på måndag och på lördagen därefter får vi besök av Östersunds FK.
Se höjdpunkter på vår kanal på fotbollplay.se
#uppåtframåt #oddevold #superettan
LÄS MER
TABELL
| M | +/- | P | ||
|---|---|---|---|---|
| 1 | Nordic United FC | 7 | 3 | 13 |
| 2 | Varbergs BoIS | 7 | 6 | 12 |
| 3 | Falkenbergs FF | 7 | 0 | 12 |
| 4 | Örebro SK | 7 | 0 | 12 |
| 5 | Östersunds FK | 7 | 2 | 11 |
| 6 | Helsingborgs IF | 7 | 1 | 11 |
| 7 | Östers IF | 7 | -2 | 11 |
| 8 | IFK Norrköping | 7 | 5 | 10 |
| 9 | IK Brage | 7 | 0 | 10 |
| 10 | Landskrona BoIS | 7 | 1 | 9 |
| 11 | IK Oddevold | 7 | 0 | 9 |
| 12 | IFK Värnamo | 7 | -3 | 9 |
| 13 | Norrby IF | 7 | -1 | 6 |
| 14 | Sandvikens IF | 7 | -2 | 6 |
| 15 | Ljungskile SK | 6 | -2 | 4 |
| 16 | GIF Sundsvall | 6 | -8 | 3 |











