
Leif Lindvärn inför Oskarshamns AIK
I dag ger sig Oddevold i väg på den mest tidskrävande resan för hela året, när man åker på tvärs över hela Sverige för mötet med Oskarshamns AIK.
I hemmamatchen mot Oskarshamn i maj i år gjorde Albion Vitija sitt första A-lagsmål i seriesammanhang för Oddevold.
Foto: Susann Sannefjäll.
I förra matchen, hemma mot Ängelholms FF, säkrade Oddevold en ny trepoängare och behöll därmed den serieledning man tog sig upp till i våromgångens sista match.
Efter en mycket väl genomförd första halvlek och en klar och rättvisande tvåmålsledning skedde en förvandling i andra halvlek man inte ofta ser. För det trygga och dominanta hemmalaget blev allt det självklara ett agerande, som präglades av osäkerhet och utan någon större tro på den egna förmågan.
Ängelholm å andra sidan tog direkt efter paus tag i spelet, som om man vore serieledare och i ledning i matchen. Man hade bra rörelse i laget och uppvisade en bollsäkerhet, som gjorde att man tryckte ned Oddevold till tiotalet meter utanför det egna straffområdet.
Redan efter en kvart hade man reducerat och det ledde till, att skåningarna under den sista halvtimman ökade trycket i sin jakt på en kvittering.
Detta ledde också till blottor bakåt, så det stora bollinnehavet till trots, var det Oddevold som skapade de flesta heta chanserna.
Då inget av lagen förmådde att göra mål, kunde Oddevold komma undan med blotta förskräckelsen och därmed hålla den fina sviten på Arwidsroplanen intakt. Bara segrar under årets seriespel.
Alltid intressanta matcher lagen emellan
Oskarshamn, som förra året slutade elva i serien, inledde säsongen lite blandat med vinster och förluster och hade efter sju omgångar spelat ihop nio poäng. När man sedan i den åttonde omgången mötte Oddevold startade problemen på allvar. Inte nog med att man fick stryk på bortaplan med hela 6-0, man åkte även på förluster i alla de fyra därpå följande matcherna.
Men efter det har det gått bättre med två vinster och senast oavgjort i mötet med Norrby IF, som för övrigt var den första matchen där man spelade oavgjort.
Lagen har sedan första mötet i seriesammanhang mötts 14 gånger mellan åren 2014-2022 och hela tiden i Söderettan. Det har alltid hänt mycket i matcherna och Oddevold trivs bäst när man blickar tillbaka mot 2015 när man vann med 4-0 (b) och 3-0 (h). Då kontrar Oskarshamn med sina 2 x 3-0-segrar 2018.
Sammanlagt har Oddevold ett litet historiskt övertag med sex segrar mot fyra. Förra året spelade man två mycket jämna matcher, där Oddevold hade marginalerna på sin sida och båda gångerna segrade med uddamålet.
En match i matchen blir mötet mellan lagens bästa målskyttar Hugo Tilly och Edvin Crona, där Hugo med sina sju mål ligger tvåa i skytteligan och Edvin placeringen bakom med ett mindre gjort mål.
Matchen i dag på Oskarshamns Arena startar kl 16.00.
Truppen
1. Armin Ibrahimovic
3. Pontus Johansson
4. Philip Engelbrektsson
5. Anton Snibb
6. Axel Pettersson
7. Filip Karlin
8. Oscar Iglicar
9. Linus Tornblad
10. Liridon Kalludra
13. Adam Stroud
14. Carl Ådahl
15. Albion Vitija
16. Noa Bernhardtz
18. Hugo Tilly
19. Endrim Salihi
20. Adam Engelbrektsson
22. Bilal Moussa
33. Oscar Ekman
/Leif Lindvärn
LÄS MER
SENASTE MATCH
SöNDAG 16 FEBRUARI | 15:15 BRAVIDA ARENA


IFK GöTEBORG

IK ODDEVOLD
-
TABELL
M | +/- | P | ||
---|---|---|---|---|
1 | Falkenberg | 0 | 0 | 0 |
2 | GIF Sundsvall | 0 | 0 | 0 |
3 | Helsingborgs IF | 0 | 0 | 0 |
4 | IK Brage | 0 | 0 | 0 |
5 | IK Oddevold | 0 | 0 | 0 |
6 | Kalmar FF | 0 | 0 | 0 |
7 | Landskrona BoIS | 0 | 0 | 0 |
8 | Sandvikens IF | 0 | 0 | 0 |
9 | Trelleborgs FF | 0 | 0 | 0 |
10 | Umeå FC | 0 | 0 | 0 |
11 | Utsiktens BK | 0 | 0 | 0 |
12 | Varbergs BoIS | 0 | 0 | 0 |
13 | Västerås SK | 0 | 0 | 0 |
14 | Örebro SK | 0 | 0 | 0 |
15 | Örgryte IS | 0 | 0 | 0 |
16 | Östersunds FK | 0 | 0 | 0 |