SportExpressen Play
IK Oddevold
  • HEM
  • A-LAG
    • Truppen
    • Spelschema & Resultat
    • Tabell
  • AKADEMI
    • Så jobbar vi
    • Våra lag
  • PARTNER
    • Våra partners
    • Bli partner
  • NYHETER
  • KONTAKT
  • KÖP BILJETT
  • Menu Menu
Array
(
    [0] => WP_Post Object
        (
            [ID] => 1229
            [post_author] => 2
            [post_date] => 2022-04-05 13:30:58
            [post_date_gmt] => 2022-04-05 11:30:58
            [post_content] => 
            [post_title] => MATTSSONGRUPPEN
            [post_excerpt] => 
            [post_status] => publish
            [comment_status] => open
            [ping_status] => closed
            [post_password] => 
            [post_name] => mattsson-gruppen
            [to_ping] => 
            [pinged] => 
            [post_modified] => 2023-01-28 15:32:06
            [post_modified_gmt] => 2023-01-28 14:32:06
            [post_content_filtered] => 
            [post_parent] => 0
            [guid] => https://oddevold.se/?post_type=banner-partner&p=1229
            [menu_order] => 0
            [post_type] => banner-partner
            [post_mime_type] => 
            [comment_count] => 0
            [filter] => raw
        )

    [1] => WP_Post Object
        (
            [ID] => 6287
            [post_author] => 2
            [post_date] => 2022-04-05 13:40:54
            [post_date_gmt] => 2022-04-05 11:40:54
            [post_content] => 
            [post_title] => fyrstadsentek.se
            [post_excerpt] => 
            [post_status] => publish
            [comment_status] => open
            [ping_status] => closed
            [post_password] => 
            [post_name] => fyrstadsentek
            [to_ping] => 
            [pinged] => 
            [post_modified] => 2023-01-28 15:31:59
            [post_modified_gmt] => 2023-01-28 14:31:59
            [post_content_filtered] => 
            [post_parent] => 0
            [guid] => https://oddevold.se/?post_type=banner-partner&p=6287
            [menu_order] => 0
            [post_type] => banner-partner
            [post_mime_type] => 
            [comment_count] => 0
            [filter] => raw
        )

    [2] => WP_Post Object
        (
            [ID] => 6760
            [post_author] => 3
            [post_date] => 2023-02-10 13:30:24
            [post_date_gmt] => 2023-02-10 12:30:24
            [post_content] => 
            [post_title] => Arwidsro
            [post_excerpt] => 
            [post_status] => publish
            [comment_status] => open
            [ping_status] => closed
            [post_password] => 
            [post_name] => arwidsro
            [to_ping] => 
            [pinged] => 
            [post_modified] => 2023-02-10 13:30:48
            [post_modified_gmt] => 2023-02-10 12:30:48
            [post_content_filtered] => 
            [post_parent] => 0
            [guid] => https://oddevold.se/?post_type=banner-partner&p=6760
            [menu_order] => 0
            [post_type] => banner-partner
            [post_mime_type] => 
            [comment_count] => 0
            [filter] => raw
        )

)

Målkalas med sex olika målskyttar

18 maj, 2023
A-LAGETTAN

Det var aldrig något snack om varthän segern skulle gå, när Oskarshamns AIK på Kristi himmelsfärdsdag gästade oss på Arwidsroplanen.

Här ser vi Oddevolds målskyttar efter matchen utanför klubbhuset med från vänster Linus Tornblad, Albion Vitija, Adam Engelbrektsson, Noa Bernhardtz,  Hugo Tilly och Liridon Kalludra.
Foto: Susann Sannefjäll.

Matchen slutade 6-0 (2-0) och Oddevolds mål gjordes av Adam Engelbrektsson, Liridon Kalludra, Hugo Tilly, Albion Vitija, Noa Bernhardtz och Linus Tornblad.

Det blev en riktig klang och jubelföreställning, när Oddevold i dag i strålande solsken gjorde sin klart bästa match för året och inte gav gästande Oskarshamn minsta chans, att kunna påverka utgången i matchen.

Redan från start gick Oddevold till angrepp med stor vilja, beslutsamhet och intensitet och tryckte ned Oskarshamn långt ned mot det egna målet med en offensiv, som var rakare och mer på djupet än tidigare och som gav våra gäster stora problem att freda det egna målet.

Det hade inte ens gått två minuter innan vi fick se ett utmärkt exempel på detta. Målvakten Oscar Ekman slog en lång boll på högerkanten till Axel Pettersson, tiotalet meter in på offensiv planhalva, som sprang ifrån Felix Wennergrund och slog in bollen i straffområdet till Hugo Tilly. Hugo löpte in till målområdeslinjen vid den främre stolpen och slog till bollen i friläge på uppstuds, men den gick utanför målet uppe vid målvaktens vänstra kryss.

Oddevold fortsatte att pressa på och lånade ogärna ut bollen. Man skapade halvfarliga lägen samt drygt tio hörnor, som inte sällan ledde till röriga situationer kring målet, men något mål ledde det initialt inte till.

Många hörnor till Oddevold

Nära ett sådant var det några gånger och som hetast var det vid tre tillfällen. Först i den nionde minuten när Adam Engelbrektsson sköt ett bra skott som duktige målvakten Pontus Zvar tippade till hörna, sedan i den 17 minuten när Linus Tornblad tog sig in i straffområdet till vänster och med vänsterfoten sköt ett skott som gick precis utanför målvaktens vänstra stolpe och till sist när Linus i samma minut på nytt höll sig framme efter ett mycket fint förarbete av Liridon Kalludra. Denna gång sköt han med högern, men Pontus Zvar gjorde en mycket bra räddning och kunde återigen styra ut bollen till hörna.

Då och då försökte Oskarshamn att straffa Oddevold genom att snabbt ställa om och flytta fram flera spelare, men Oddevolds spelare var mycket lojala och gjorde långa och uppoffrande hemlöp och kunde på så sätt effektivt förstöra gästernas alla försök att ta sig fram till målchanser.

Oddevolds stora övertag såg ändå inte ut att leda till nätkänning i den första halvleken, men till slut kunde ändå inte Oskarshamn stå emot den starka anstormningen.

1-0 (37)

Liridon Kalludra släppte bollen till Adam Engelbrektsson nära långlinjen till vänster, som slog in bollen i hörnet av straffområdet med innerskruv med högern. Vid målområdeslinjen vid den främre stolpen hamnade Linus Tornblad i kamp med innerbacken Nicolas Gianini Dantas om att komma först på bollen, men den gick förbi båda två och studsade in i mål i den bortre burgaveln.

Men Oddevolds målproduktion i den första halvleken var inte över med detta mål, ty man kunde minuten före ordinarie tids utgång göra ytterligare ett mål.

2-0 (44)

Axel Pettersson lyfte bollen från höger till vänster i straffområdet till Adam Engelbrektsson, som ur dålig vinkel sköt ett skott, som målvakten Pontus Zvar tippade ut till Liridon Kalludra. Liridon tog emot bollen, snurrade runt och bort sin försvarare och sköt sedan distinkt in bollen lågt nära Zvars högra stolpe.

Trots att Oddevold var överlägset i den första halvleken, var det ändå ett mycket viktigt mål, då en pausvila helt kan förändra en matchbild. Ett måls underläge hade ju gjort att Oskarshamn haft målmässig närkontakt, men åka på ytterligare ett mål alldeles i slutet gjorde nog, att tvåan mer eller mindre blev matchavgörande.

Tidigt mål i andra blev definitivt avgörande

I den andra halvleken fortsatte Oddevold att styra och ställa på ett sätt som var en rak fortsättning av den första halvleken och efter bara drygt fem minuter kom det definitiva avgörandet i och med det tredje målet.

3-0 (52)

Oddevold bröt ett uppspel från Oskarshamn till vänster på deras planhalva och bollen gick till Linus Tornblad. Linus spelade in bollen i mitten av planen till Oscar Iglicar, som sedan spelade fram den till Hugo Tilly strax innanför straffområdet. Hugo tog emot bollen och sköt sedan från 13-14 meter ett skott med vänstern nära målvaktens högra stolpe utom räckhåll för denne.

Efter målet gick Oddevolds anfallslusta ned en aning, men ett par byten revitaliserade hela laget, gav det ny kraft och energi och ökade motivationen på jakten efter fler mål. Och fler mål skulle komma, för det skulle senare visa sig, att vi vid denna tidpunkt bara kommit halvvägs.

Innan fyran kom, fick Linus Tornblad och Hugo Tilly var sin bra möjlighet i den 57:e resp 70:e minuten att utöka ledningen. Efter en vänsterhörna fick Linus bra skottläge från bara 4-5 meter, men sköt högt över.

Trean och fyran kom tätt

Hugos chans tillkom efter en attack på vänsterkanten, där Liridon Kalludra stod för ett mycket snyggt förarbete, när han tog sig in i straffområdet och frispelade Hugo. Denne slog till direkt med vänstern från 6-7 meters håll, men på skottet gjorde Pontus Zvar en jätteräddning.

4-0 (69)

Oddevold anföll på högerkanten och näst sista spelare på bollen var Axel Pettersson, som i höjd med straffområdet slog en passning mot straffpunkten. Där fanns Albion Vitija, som endast varit på planen i två minuter, och tog emot bollen, fintade bort två motståndare innan han med vänstern förpassade bollen förbi den utrusande Pontus Zvar. Därmed antecknade han sig för första gången i målprotokollet i seriesammanhang för Oddevold.

Av bara farten kom nästa mål endast knappa fyra minuter senare.

5-0 (73)

På en snabb omställning, som iscensattes av Noa Bernhardtz via en lång boll ut till vänster på djupet till Linus Tornblad, tog sig Linus nästan ned till kortlinjen. Därifrån slog han in bollen framför mål. Som belöning för sin 60-meterslöpning fick Noa Bernhardtz helt öppet mål från bara några meters håll och kunde enkelt bredsida in bollen.

Direkt efter avsparken spelade sig Oskarshamn med ett kortpassningsspel mycket snyggt fram till ett friläge lite till höger, men Lucas Bradley Falcao Cinis avslut från 7-8 meter smet precis utanför Oscar Ekmans högra stolpe. Detta var egentligen den enda möjligheten, som Oddevold gav gästerna att göra mål.

I stället blev det Oddevold som kunde göra matchens sista mål 7-8 minuter efter Oskarshamns friläge.

6-0 (82)

Carl Ådahl slog från mittcirkeln en läcker utsida med högerfoten i djupet åt vänster, vilket helt friställde Linus Tornblad, som från straffområdeslinjen hur säkert som helst rullade in bollen nära Pontus Zvars vänsterstolpe.

Mycket väl genomförd match

Det var också nära, att Oddevold genom Axel Pettersson gjort ett sjunde mål, då Axel i den 86:e minuten helt sonika rusade fram och tog bollen från en motståndare på straffområdeslinjen. Han blev därmed helt fri med Pontus Zvar, men denne rusade ut till målområdeslinjen och kunde blockera skottet.

Det i stort sett sista som hände i matchen var, att Carl Ådahl lyfte in bollen mellan målområdet och straffpunkten mot en på djupet löpande Noa Bernhardtz, som i fritt läge dock fick en liten felträff på bollen, så den gick strax utanför målvaktens högra stolpe.

När klockan stod på 92.24 blåste domaren av matchen.

Detta var en mycket väl genomförd match av Oddevold, där vi hade full kontroll på allt som skedde under matchens alla minuter. Det fanns inte minsta tillstymmelse till någon svacka och det är inte ofta sådant inträffar.

Vårt stabila och säkra försvarsfundament fungerade ånyo perfekt och det ledde till den fjärde raka hållna nollan. När djupledsspelet dessutom skördade stora framgångar ledde det till, att vi skapade många målchanser i dag.

Det var i dag rakt över från alla 16 spelarna en perfekt genomförd insats, men jag kan ändå omöjligen undgå att lyfta fram Linus Törnblad. Han var fantastiskt bra och hade en fot med i det mesta som hände och Oskarshamns spelare lyckades egentligen aldrig få grepp om honom.

Redan om tre dagar är det dags för nästa match, då vi på söndagen den 21 maj kl 16.00 möter Åtvidabergs FF på gamla, klassiska Kopparvallen.

/Leif Lindvärn

Kanslichef
IK Oddevold
Dela inlägget
  • Share on Facebook
  • Share on Twitter
  • Share on LinkedIn
  • Share by Mail

TORSDAG 18 MAJ |16:00 ARWIDSROPLANEN

IK ODDEVOLD

1-0 Adam Engelbrektsson (37)
2-0 Liridon Kalludra (44)
3-0 Hugo Tilly (52)
4-0 Albion Vitija (69)
5-0 Noa Bernhardtz (73)
6-0 Linus Tornblad (82)

6-0

OSKARSHAMNS AIK

–

PUBLIK
432
DOMARE

HD Fikret Buqa, Borås
AD 1 Christer Antonsson, Uddevalla
AD 2 Stefan Cosic, Stenungsund

UTVISNING

IK Oddevold
Albion Vitija (89)

VARNINGAR

IK Oddevold
Kenan Mehovic (46)

Oskarshamns AIK
Amer Eriksson Ibragic (51)

STARTELVA

Oscar Ekman

Filip Karlin
Alexander Almqvist
Pontus Johansson (56)

Axel Pettersson
Kenan Mehovic (67)
Oscar Iglicar (56)
Liridon Kalludra
Adam Engelbrektsson (79)

Hugo Tilly (67)
Linus Tornblad

ERSÄTTARE

Armin Ibrahimovic, MV (-)
Noa Bernhardtz (56)
Philip Engelbrektsson (56)
Albion Vitija (67)
Carl Ådahl (67)
Bilal Moussa (79)
Anton Snibb (-)

HIGHLIGHTS

BILDER

LÄS MER

Segern tappades på stopptid

4 juni 2023
Efter en dålig första halvlek kom Oddevold tillbaka i den andra, men tappade två poäng på stopptid.
Läs mer
https://oddevold.se/wp-content/uploads/2023/06/LSK-8-kopia-scaled.jpg 1634 2560 Leif Lindvärn https://oddevold.se/wp-content/uploads/2022/03/logo-1-300x300.png Leif Lindvärn2023-06-04 19:53:512023-06-06 03:06:56Segern tappades på stopptid

Leif Lindvärn inför Ljungskile SK

4 juni 2023
Ny match och nytt derby. I måndags var det Trestadsderby mot FC Trollhättan och i dag är det stadsderby, när vi åker den korta resan till Skarsjövallen för mötet med Ljungskile SK.
Läs mer
https://oddevold.se/wp-content/uploads/2023/05/IMG_0188-kopia-scaled.jpg 1762 2560 Leif Lindvärn https://oddevold.se/wp-content/uploads/2022/03/logo-1-300x300.png Leif Lindvärn2023-06-04 05:20:072023-06-04 05:20:07Leif Lindvärn inför Ljungskile SK

Derby mot Ljungskile SK på söndag

2 juni 2023
Dags för ny stormatch redan på söndag då vi gäster Skarsjövallen för derby mot LSK. Ta del av publikinformation och hur ni löser era biljetter nedan.
Läs mer
https://oddevold.se/wp-content/uploads/2023/06/CHF8027-scaled.jpg 1707 2560 Jimmy Delwér https://oddevold.se/wp-content/uploads/2022/03/logo-1-300x300.png Jimmy Delwér2023-06-02 14:22:202023-06-02 14:32:25Derby mot Ljungskile SK på söndag
ALLA NYHETER

NÄSTA MATCH

LöRDAG 10 JUNI | 16:00 ARWIDSROPLANEN

IK ODDEVOLD
BK OLYMPIC

-

SPELSCHEMA

TABELL

# Lag M V O F GM IM +/- P
1
FC Trollhättan emblem
FC Trollhättan 11 8 3 0 26 5 21 27
2
IK Oddevold emblem
IK Oddevold 11 7 3 1 21 4 17 24
3
Lunds BK emblem
Lunds BK 11 6 4 1 14 7 7 22
4
Eskilsminne IF emblem
Eskilsminne IF 11 7 0 4 19 9 10 21
5
Falkenbergs FF emblem
Falkenbergs FF 11 6 2 3 26 10 16 20
6
Ariana FC emblem
Ariana FC 11 5 1 5 16 14 2 16
7
Åtvidabergs FF emblem
Åtvidabergs FF 11 5 1 5 11 14 −3 16
8
Norrby IF emblem
Norrby IF 11 4 2 5 14 11 3 14
9
Ahlafors IF emblem
Ahlafors IF 11 4 2 5 8 14 −6 14
10
BK Olympic emblem
BK Olympic 11 4 1 6 11 18 −7 13
11
Torns IF emblem
Torns IF 11 3 4 4 7 15 −8 13
12
Tvååkers IF emblem
Tvååkers IF 11 4 0 7 7 14 −7 12
13
Vänersborgs IF emblem
Vänersborgs IF 11 3 2 6 9 13 −4 11
14
Ljungskile SK Herrfotboll emblem
Ljungskile SK Herrfotboll 11 3 1 7 12 21 −9 10
15
Oskarshamns AIK emblem
Oskarshamns AIK 11 3 0 8 10 25 −15 9
16
Ängelholms FF emblem
Ängelholms FF 11 3 0 8 4 21 −17 9
FULL TABELL

HUVUDPARTNERS

GULDPARTNERS

UNGDOMSPARTNERS

MATERIALPARTNERS

PARTNERS
  • HEM
  • A-LAG
    • Truppen
    • Spelschema & Resultat
    • Tabell
  • AKADEMI
    • Så jobbar vi
    • Våra lag
  • PARTNER
    • Våra partners
    • Bli partner
  • NYHETER
  • KONTAKT
  • KÖP BILJETT

IK ODDEVOLD

Thordéngården
Fossums Kvarnväg 4
451 34 Uddevalla

KONTAKT

0522-64 56 50
info@oddevold.se

ÖPPETTIDER

Måndag- torsdag 8-17
Fredag 8-16
Lunch 12-12.30

LÄNKAR

  • Svensk Fotboll ->
  • Min fotboll ->
  • Bohus Bataljon ->

FÖLJ OSS

  • Facebook ->
  • Instagram ->
  • LinkedIn ->
© IK Oddevold 2022 | Administration | Hemsidan levereras av Kust IT |Cookieinställningar
Leif Lindvärn inför Oskarshamns AIK Leif Lindvärn inför Åtvidabergs FF
Scroll to top
Snabbanslutning
[contact-form-7 404 "Hittades inte"]
Vi använder cookies på vår webbplats för att ge dig den mest relevanta upplevelsen genom att komma ihåg dina preferenser vid återkommande besök. Genom att klicka på ”Acceptera” samtycker du till användningen av alla cookies. Du kan dock besöka ”Cookieinställningar” för att ge ett kontrollerat samtycke.
CookieinställningarAcceptera
Cookieinställningar

Sekretessöversikt

Denna webbplats använder cookies för att förbättra din upplevelse när du navigerar genom webbplatsen. Av dessa cookies lagras de cookies som kategoriseras som nödvändiga i din webbläsare eftersom de är nödvändiga för att de grundläggande funktionerna på webbplatsen ska fungera. Vi använder även tredjepartscookies som hjälper oss att analysera och förstå hur du använder webbplatsen. Dessa cookies kommer endast att lagras i din webbläsare med ditt samtycke. Du har också möjlighet att välja bort dessa cookies. Men att välja bort vissa av dessa cookies kan ha en effekt på din surfupplevelse.
Övriga
Andra okategoriserade cookies är de som analyseras och som ännu inte har klassificerats i en kategori.
KakaVaraktighetBeskrivning
cookielawinfo-checkbox-annons1 yearNo description
cookielawinfo-checkbox-prestanda1 yearNo description
Nödvändiga
Nödvändiga cookies är absolut nödvändiga för att webbplatsen ska fungera korrekt. Dessa cookies säkerställer grundläggande funktioner och säkerhetsfunktioner på webbplatsen anonymt.
KakaVaraktighetBeskrivning
_GRECAPTCHA5 months 27 daysThis cookie is set by the Google recaptcha service to identify bots to protect the website against malicious spam attacks.
cookielawinfo-checkbox-analys1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin to store the user consent for cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-nodvandiga1 yearSet by the GDPR Cookie Consent plugin to store the user consent for cookies in the category "Nodvandiga".
viewed_cookie_policy1 yearThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin to store whether or not the user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Annons
Annonscookies används för att ge besökarna relevanta annonser och marknadsföringskampanjer, Dessa cookies spårar besökare över webbplatser och samlar in information för att tillhandahålla anpassade annonser.
KakaVaraktighetBeskrivning
VISITOR_INFO1_LIVE5 months 27 daysA cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSCsessionYSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devicesneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-idneverYouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
Analys
Analytiska cookies används för att förstå hur besökare interagerar med webbplatsen. Dessa cookies hjälper till att ge information om mätvärden för antalet besökare, avvisningsfrekvens, etc.
KakaVaraktighetBeskrivning
_ga2 yearsThe _ga cookie, installed by Google Analytics, calculates visitor, session and campaign data and also keeps track of site usage for the site's analytics report. The cookie stores information anonymously and assigns a randomly generated number to recognize unique visitors.
_ga_HM477VMLMM2 yearsThis cookie is installed by Google Analytics.
_gid1 dayInstalled by Google Analytics, _gid cookie stores information on how visitors use a website, while also creating an analytics report of the website's performance. Some of the data that are collected include the number of visitors, their source, and the pages they visit anonymously.
CONSENT2 yearsYouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Prestanda
Prestandacookies används för att förstå och analysera webbplatsens nyckelprestandaindex, vilket hjälper till att leverera en bättre användarupplevelse för besökarna.
KakaVaraktighetBeskrivning
_gat1 minuteThis cookie is installed by Google Universal Analytics to restrain request rate and thus limit the collection of data on high traffic sites.
Spara & Acceptera