IK Oddevold
  • HEM
  • MATCH
    • Gå på match
    • Så köper ni biljetter
    • Skolkortet
    • Lagbiljetter, bollservice, halsduksbärare & maskotar
    • Press/Media
    • Villkor
  • A-LAG
    • Truppen
    • Spelschema & Resultat
    • Tabell
  • AKADEMI
    • Så jobbar vi
    • Våra lag
    • Ungdomsportal
  • PARTNER
    • Våra partners
    • Bli partner
  • NYHETER
  • OM OSS
    • Hållbarhet
    • Kontakt
    • Integritetspolicy
  • KÖP BILJETT
  • BLI MEDLEM
  • Menu Menu

Mästerlig uppvisning mot Åtvid

28 oktober, 2023
A-LAGETTAN

Oddevold gav inte svårspelade Åtvidaberg en chans, utan styrde matchen från första till sista minuten.

Linus Tornblad gratuleras av i första hand Liridon Kalludra, medan Pontus Johansson (längst till höger) och Daniel Krezic väntar på sin tur.
Foto: Susann Sannefjäll.

Matchen slutade 4-0 (2-0) och Oddevolds mål gjordes av Axel Pettersson, Liridon Kalludra (straff), Linus Tornblad och Adam Stroud.

Kvicksilvret låg strax över nollstrecket och det kändes onekligen i de lätta vindarna, att vintern var i antågande, när Oddevold i tredje sista omgången tog emot Åtvidabergs FF på Rimnersvallen.

Viktigast för spelarna var dock, att planen låg där lika jämn och fin precis som vid invigningsmatchen för en dryg månad sedan och att man hade fullt fokus på de tidigare dubbla svenska seriemästarna.

Dagen innan matchen och före sista träningen inför densamma, hade tränarna Rikard och Robin vid den sedvanliga matchgenomgången inpräntat och med matchklipp visat hur Åtvidaberg spelade. Det var ett tekniskt lag, som gärna och ofta ägde mycket boll och som var i stort behov av poäng för att undvika degradering vi skulle ställas inför.

Direkt från matchstart såg man hur våra spelare hade tagit till sig den viktiga informationen från gårdagen i form av den målmedvetenhet killarna tog sig an matchen. Det hände visserligen inte så mycket under den första kvarten och Oddevolds övertag var inte överväldigande, men det som imponerade var den naturliga auktoritet man visade. Just den delen i spelet skulle mer eller mindre bara tillta ju längre matchen led.

Det kändes betryggande från åskådarplats och den känslan växte efter att matchens första målchans hade förvandlats till mål.

1-0 (17)

Daniel Krezic spelade bollen till Liridon Kalludra på vänsterkanten och sedan spelade Liridon tillbaka den med en tunnel på en motståndare till Daniel, som tagit sig in i straffområdet. Daniel slog därpå en passning till Axel Pettersson, som befann sig vid straffpunkten. Skottet med vänstern från Axel gick via en studs i backen i mål tätt intill målvakten Hugo Claessons högra stolpe.

Det var extra roligt, att det var Axel som gjorde målet, då han i dag firade jubileum med sin hundrade match i serie- och kvalsammanhang för Oddevold.

Den följande knappa tiominutersperioden fram till att Oddevold utökade sin ledning, var kanske den bästa man presterat under hela året. Man hade ett enormt bollinnehav och pressade tillbaka Åtvidaberg så långt ned mot det egna målet, att spelet nästan hela tiden förlades i och runt deras straffområde.

Oddevold hade stort tålamod och rullade bollen inom laget och bytte sida för sina framstötar i jakten på att hitta öppningar i östgötarnas försvarslinje. De få gånger gästerna kom åt bollen tvingades de i stort sett omgående slå en längre chansboll, varvid Oddevold på nytt fick tag i den.

Belägringen lättade inte förrän man gjorde sitt andra mål.

En djupledsboll till Daniel Krezic på vänsterkanten spelades via en försvarare till Anton Snibb, som lyfte bollen i riktning framför mål. Men bollbanan stoppades av en försvarare med armen, varvid domaren blåste straff.

2-0 (26)

Liridon Kalludra slog straffen efter backen nära Hugo Claessons högra stolpe och det hjälpte inte, att denne gick åt rätt håll, då den var alltför välplacerad.

Därmed hade Oddevold fått matchen precis dit man ville ha den och resten av den första halvleken försvann egentligen utan att något anmärkningsvärt hände. Oddevold ville inte ha någon annan matchbild och Åtvidaberg kunde inte förändra den, så tvåmålsledningen stod sig till pausvilan.

Det enda anmärkningsvärda som hände efter det andra målet var, att målvakten Oscar Ekman fick en smäll i huvudet efter en sammanstötning med en motståndare. Han kunde stå kvar i den minut som återstod av den första halvleken, men stannade kvar i omklädningsrummet när det var dags för den andra. In i hans ställe kom då Armin Ibrahimovic, som därmed gjorde sin första match i Oddevoldtröjan i Div 1.

Då 15 minuters halvtidsuppehåll helt kan förändra matchbilder, var den stora frågan när spelarna åter äntrade planen om detta var en sådan match. Vi ville ju så klart ha ett nej till svar och efter bara fem minuter fick vi mer eller mindre det positiva svaret, då Oddevold med utökad ledning i stort sett hade säkrat segern.

3-0 (51)

Efter ett långt inkast från högerkanten från Anton Snibb for bollen flertalet gånger fram och tillbaka som en flipperkula i Åtvidabergs straffområde innan Anton Snibb kunde bryta sig fram till höger i straffområdet och lyfta in bollen. Där tog Liridon Kalludra emot den vid den bortre stolpen och passade sedan till Linus Tornblad, som snurrade runt ett halvt varv och sköt bollen i mål från 9-10 meter.

Detta var en lite speciell match i det avseendet, att det egentligen bara var en enda målchans som inte omsattes i mål. De fem målchanser som skapades stod Oddevold för och den enda som det inte blev mål på, var den Linus Tornblad fick i den 74:e minuten.

Han blev då frispelad i straffområdet av Daniel Krezic efter en omställning, men på skottet från tiotalet meter gjorde Hugo Claesson en fotparad och i nästa moment spelades bollen undan.

Men ett fjärde mål skulle vi ändå få bevittna och det kom tio minuter senare.

4-0 (84)

Noa Bernhardtz bröt ett anfall och tog sig fram i mitten av planen och spelade sedan ut bollen till höger till Adam Stroud, som tog sig förbi Carl Thulin. Den påföljande lyftningen ur dålig vinkel gick via Thulins fot, över målvakten och in i den bortre burgaveln.

När klockan kommit upp till 93.06 blåste domaren av matchen.

Oddevold gjorde en fantastiskt bra match, där mixen av självförtroende, trygghet, noggrannhet, stabilitet, disciplin, koncentration, kollektivt samarbete i samverkan med en väl uppgjord matchplan, ånyo ledde till seger.

Matchen genomfördes också till synes utan påverkan av nerver. Det gjorde, att Åtvidaberg inte hittade något motvapen och ej heller lyckades krama ur lite desperation, vilket nog hade varit nödvändigt i dag.

Årets sista hemmamatch spelas mot Ahlafors IF fredagen den 3 november på Rimnersvallen med avspark kl 19.00.

Biljetter till matchen köper ni i förköp via oddevold.ticketco.events

/Leif Lindvärn

Kanslichef
IK Oddevold
Dela inlägget
  • Share on Facebook
  • Share on LinkedIn
  • Share by Mail

LöRDAG 28 OKTOBER |16:00 RIMNERSVALLEN

IK ODDEVOLD

1-0 Axel Pettersson (17)
2-0 Liridon Kalludra (26) straff
3-0 Linus Tornblad (51)
4-0 Adam Stroud (84)

4-0

ÅTVIDABERGS FF

–

PUBLIK
604
DOMARE

HD Mohamed Rachid, Helsingborg
AD 1 Victor Karimi, Göteborg
AD 2 Robert Jendmyr, Uddevalla

VARNINGAR

IK Oddevold
Anton Snibb (70)

Norrby IF
–

STARTELVA

Oscar Ekman (46)

Filip Karlin
Alexander Almqvist
Pontus Johansson

Adam Engelbrektsson (75)
Axel Pettersson (63)
Kenan Mehovic
Liridon Kalludra
Anton Snibb (79)

Daniel Krezic (75)
Linus Tornblad

ERSÄTTARE

Armin Ibrahimovic, MV (46)
Noa Bernhardtz (63)
Carl Lext (75)
Oscar Iglicar (75)
Adam Stroud (79)
Philip Engelbrektsson (-)
Bilal Moussa (-)

HIGHLIGHTS

BILDER

LÄS MER

Måstematch mot Norrby

13 juni 2026
På söndag tar vi oss till Borås för att möta Norrby IF i en måstematch för båda lagen. Vi behöver vinna för att hänga på i den jämna toppstriden och Norrby behöver en seger för att ta sig ifrån nedflyttningsstriden.
Läs mer
https://oddevold.se/wp-content/uploads/2026/06/BB260609SL029-1.jpg 1000 1500 Benny Dahl https://oddevold.se/wp-content/uploads/2022/03/logo-1-300x300.png Benny Dahl2026-06-13 19:41:182026-06-13 19:41:18Måstematch mot Norrby

Månadens spelare i Superettan är Leonardo Farah Shahin!

12 juni 2026
Omröstningen är över och vinnare av månadens spelare i Superettan för maj är Leo!
Läs mer
https://oddevold.se/wp-content/uploads/2026/06/SEMS_VINNARE_1-1.jpg 1088 1080 Jimmy Delwér https://oddevold.se/wp-content/uploads/2022/03/logo-1-300x300.png Jimmy Delwér2026-06-12 11:00:222026-06-12 09:59:03Månadens spelare i Superettan är Leonardo Farah Shahin!

Ny förlust i en jämn match

10 juni 2026
Norrköping vinner toppfighten mot Oddevold med 2-1 efter en spelmässigt jämn match. Oddevold har nu två raka förluster och kommande två matcher mot Norrby och Ljungskile blir väldigt viktiga för att kunna hänga med i toppstriden.
Läs mer
https://oddevold.se/wp-content/uploads/2026/06/BB260609SL010-2.jpg 1000 1500 Benny Dahl https://oddevold.se/wp-content/uploads/2022/03/logo-1-300x300.png Benny Dahl2026-06-10 13:17:572026-06-10 13:17:57Ny förlust i en jämn match
ALLA NYHETER

NÄSTA MATCH

SöNDAG 14 JUNI | 13:00 BORÅS ARENA

NORRBY IF
IK ODDEVOLD

-

SPELSCHEMA

TABELL

M+/-P
1Varbergs BoIS111324
2Falkenbergs FF11421
3IFK Norrköping111020
4Nordic United FC11320
5Östersunds FK11318
6Östers IF11-317
7Landskrona BoIS11416
8IK Oddevold11215
9Helsingborgs IF11-514
10IK Brage11-113
11Sandvikens IF11112
12Örebro SK11-612
13Ljungskile SK11-111
14Norrby IF11-310
15IFK Värnamo11-1010
16GIF Sundsvall11-119
FULL TABELL

HUVUDPARTNERS

PREMIUMPARTNERS

GULDPARTNERS

UNGDOMSPARTNERS

HÅLLBARHETSPARTNERS

MATERIALPARTNERS

PARTNERS
  • HEM
  • MATCH
    • Gå på match
    • Så köper ni biljetter
    • Skolkortet
    • Lagbiljetter, bollservice, halsduksbärare & maskotar
    • Press/Media
    • Villkor
  • A-LAG
    • Truppen
    • Spelschema & Resultat
    • Tabell
  • AKADEMI
    • Så jobbar vi
    • Våra lag
    • Ungdomsportal
  • PARTNER
    • Våra partners
    • Bli partner
  • NYHETER
  • OM OSS
    • Hållbarhet
    • Kontakt
    • Integritetspolicy
  • KÖP BILJETT
  • BLI MEDLEM

IK ODDEVOLD

Thordéngården
Fossums Kvarnväg 4
451 34 Uddevalla

KONTAKT

info@oddevold.se
0522-64 56 50
Telefontid 10-12

ÖPPETTIDER

Måndag-fredag 8-16
Besökstid 10-12

LÄNKAR

  • Svensk Fotboll ->
  • Min fotboll ->
  • Bohus Bataljon ->

FÖLJ OSS

  • Facebook ->
  • Instagram ->
  • LinkedIn ->
© IK Oddevold | Administration | Hemsidan levereras av Kust IT
Leif Lindvärn inför Åtvidabergs FF Vi välkomnar Stena Recycling som ny Hållbarhetspartner
Scroll to top
Snabbanslutning

Fel: Kontaktformulär hittades inte.