https://oddevold.se/wp-content/uploads/2026/02/Elias-Forsberg_KA034_1500.jpg
1000
1500
Benny Dahl
https://oddevold.se/wp-content/uploads/2022/03/logo-1-300x300.png
Benny Dahl2026-02-07 21:27:112026-02-07 21:46:14Oddevold var det bättre laget mot VarbergOddevold säljer Adam Stroud till Allsvenska BP
Det har varit på gång ett tag men nu är en övergång klar där Adam Stroud går till BP i sommarens transferfönster.
Vår vindsnabbe ytter följer i storebror Elliots Strouds spår när han tar steget till Allsvenskan.
Vi slussar ytterligare en spelare till högre divisioner och i detta fall är det Adam Stroud som får chansen att prova på nivån i Allsvenskan då han säljs till BP.
Adam om flytten till Brommapojkarna.
Det är mycket som snurrat i huvudet ett tag men väldigt kul att övergången nu är klar. Så nu är det fokus på Oddevold fram till flytten.
20-årige Adam började sin karriär i Oddevolds fotbollsskola och spelade med ungdomslagen innan han tog steget över till Rosseröds IK som 12-åring. Där fick han som 14-åring debutera för division fem-laget innan han 2022 som 16-åring återvände till Oddevold som då låg i Ettan Södra.
Det året blev det 11 matcher varav en från start och de följande åren spelade Adam med båda A-laget och vårt P19 och första A-lagsmålet kom 2023 i en minnesvärd 5-3 match mot BK Olympic på Arwidsroplanen.
Under 2024 gjorde Adam sex inhopp i Superettan och i år har han hittills gjort fem inhopp och även spelat från start i Svenska Cupen. Störst intryck gav hans insats i den oavgjorda matchen mot Djurgårdens IF på Bravida Arena där han visade upp sina kvaliteter och explosiva fart för en större publik.
Ytterligare bevis på Adams talang är att han belönats med åtta landskamper med P17, P18 och P19 och där gjort två mål.
Adam vill även om han är kvar ett tag i laget passa på att tacka alla i klubben.
Tack för allt, det har varit en underbar tid och Oddevold kommer alltid ha en plats i mitt hjärta.
Övergången fullföljs när sommarens transferfönster öppnar den 8 juli så Adam är vår spelare fram tills dess och är tillgänglig för våra matcher med start mot Brage på söndag.
Sportchef Mats Winblad om försäljningen av Adam.
Naturligtvis fantastiskt roligt för Adam och det skall bli kul att följa honom i BP. Samtidigt är de också roligt vår förening och ytterligare ett bevis på att vi har en utvecklande miljö i Oddevold.
Vi önskar Adam stort lycka till och på återseende!
#uppåtframåt #oddevold
LÄS MER
TABELL
| M | +/- | P | ||
|---|---|---|---|---|
| 1 | Falkenbergs FF | 0 | 0 | 0 |
| 2 | GIF Sundsvall | 0 | 0 | 0 |
| 3 | Helsingborgs IF | 0 | 0 | 0 |
| 4 | IFK Norrköping | 0 | 0 | 0 |
| 5 | IFK Värnamo | 0 | 0 | 0 |
| 6 | IK Brage | 0 | 0 | 0 |
| 7 | IK Oddevold | 0 | 0 | 0 |
| 8 | Landskrona BoIS | 0 | 0 | 0 |
| 9 | Ljungskile SK | 0 | 0 | 0 |
| 10 | Nordic United FC | 0 | 0 | 0 |
| 11 | Norrby IF | 0 | 0 | 0 |
| 12 | Sandvikens IF | 0 | 0 | 0 |
| 13 | Varbergs BoIS | 0 | 0 | 0 |
| 14 | Örebro SK | 0 | 0 | 0 |
| 15 | Östers IF | 0 | 0 | 0 |
| 16 | Östersunds FK | 0 | 0 | 0 |
















































































































