IK Oddevold
  • HEM
  • MATCH
    • Gå på match
    • Så köper ni biljetter
    • Skolkortet
    • Lagbiljetter, bollservice, halsduksbärare & maskotar
    • Press/Media
    • Villkor
  • A-LAG
    • Truppen
    • Spelschema & Resultat
    • Tabell
  • BARN & UNGDOM
    • Så jobbar vi
    • Ungdomsportal >>
  • PARTNER
    • Våra partners
    • Bli partner
  • NYHETER
  • OM OSS
    • Hållbarhet
    • Kontakt
    • Integritetspolicy
  • KÖP BILJETT
  • BLI MEDLEM
  • Menu Menu

Även Engeln förlänger med två år

A-LAGKLUBB

Philip ”Engeln” Engelbrektsson har tillbringat hela sitt fotbollsliv i Oddevold och nu har han skrivit på för två nya år.

De två glada nunorna på bilden ovan tillhör Philip Engelbrektsson och Mats Johansson.

Han började som femåring i vår fotbollsskola, fortsatte i vårt yngsta pojklag, tog så småningom plats i vårt juniorlag för att slutligen hamna i vårt A-lag.

Debuten i A-laget skedde däremot innan han lämnat vår ungdomsakademi, då han redan som 17-åring fick chansen att kliva in i Div 1-spel. Det skedde i juni 2018 när han fick hoppa in i stället för Mido i slutet av matchen mot Ängelholms FF på Rimnersvallen, då vi segrade med 3-1.

Det tog ytterligare en månad innan han för första gången fick starta en match och det var också på Rimnersvallen. Då spelade han som defensiv mittfältare tillsammans med Fredrik Söderqvist i en 4-2-3-1-formation i förlustmatchen mot Torns IF (0-2).

Hans första och enda seriemål gjorde han också på gamla klassiska VM-arenan Rimnersvallen och då har det blivit sommar och 2021. Vi spelade då i Div 2 och för motståndet svarade IFK Kumla och målet betydde 2-0 i det som till slut blev 3-0. Han nickade in målet från nära håll efter att ha fått en nickpassning från Axel Pettersson.

Nu har han hunnit bli 22 år och är sedan förra året en ständig startspelare, har spelat samtliga 54 matcher under dessa två år, och har i dag kommit upp i sammanlagt 87 matcher. Därmed lär han under våren nästa år passera en viktig milstolpe i Oddevold – 100 serie- och kvalmatcher i den blåvita tröjan och då som mottagare av ett speciellt framtaget tennstop, som tillfaller de som gör det.

Philips egna ord efter förlängningen

Så här säger Philip efter att det trevliga samtalet om förlängning av spelaravtalet var klart.

– Känns såklart jättebra att jag har förlängt med Oddevold. Vi har något riktigt bra på gång med ett sammansvetsat lag med tränare och folk runt om oss som verkligen vill göra skillnad. Det är något jag också tror speglar sig över fotbollen vi spelar och hur vi presterat de senaste två åren. Med långsiktigt tänkande och satsningen med lokalprägel så har vi verkligen fått ett lag som fungerar bra tillsammans och krigar för varandra.

Han förklarar också varför hans Oddevoldhjärta är så stort.

– För mig blir det extra speciellt att förlänga två år till med Oddevold eftersom det är som mitt andra hem, med människor runt om mig, som jag ser som min extrafamilj. Att ha vuxit upp som knatte med drömmar om att spela i A-laget, till att idag få vara med och kriga i toppen av Division 1 med Oddevold är något jag bara kunde drömma om för några år sedan. Så jag är supertaggad inför dessa två åren och vem vet var vi är då? Förmodligen uppåt-framåt.

Sportchefen Mats Johansson kan inte heller han dölja den förtjusning han känner över att ha gjort klart med Philip Engelbrektsson.

– Jag är jättenöjd över att vi kommit överens med Philip Han är inte bara en mycket bra fotbollsspelare. Han är även en fantastisk person vid sidan av planen och en riktig kulturbärare för vår förening. Det känns också bra, att han är nöjd med den kommande satsning vi gör på att ta fram förbättringar runt träningar och matcher.

/Leif Lindvärn

Kanslichef
IK Oddevold
Dela inlägget
  • Share on Facebook
  • Share on LinkedIn
  • Share by Mail
0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar Avbryt svar

Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.

LÄS MER

Oddevold i kvaldrama i sista omgången

6 november 2026
På lördag spelas sista omgången i årets Superettan. Hela nio lag är inblandade i matcher kring de båda kvalstrecken, och Oddevold är ett av de lagen.
Läs mer
https://oddevold.se/wp-content/uploads/2026/11/BB261030SL014.jpg 1001 1500 Benny Dahl https://oddevold.se/wp-content/uploads/2022/03/logo-1-300x300.png Benny Dahl2026-11-06 14:35:562026-11-06 15:19:00Oddevold i kvaldrama i sista omgången

Rikard nominerad till månadens tränare!

6 november 2026
Oddevolds framgång i Superettan under året har inte gått obemärkt förbi och nu har Rikard Nilsson nominerats till månadens tränare i september.
Läs mer
https://oddevold.se/wp-content/uploads/2026/11/Rikard-Nilsson-IK-Oddevold_Beskurten.jpg 767 1080 Jimmy Delwér https://oddevold.se/wp-content/uploads/2022/03/logo-1-300x300.png Jimmy Delwér2026-11-06 12:15:282026-11-06 13:30:44Rikard nominerad till månadens tränare!

Mattias Bahno förlänger med Oddevold

5 november 2026
Mattias Bahno fortsätter i Oddevold då den 23-årige spelaren och Oddevold har kommit överens om ett tvåårskontrakt.
Läs mer
https://oddevold.se/wp-content/uploads/2026/11/Bahno_2026_1500px.jpg 1001 1500 Jimmy Delwér https://oddevold.se/wp-content/uploads/2022/03/logo-1-300x300.png Jimmy Delwér2026-11-05 15:00:462026-11-05 14:18:00Mattias Bahno förlänger med Oddevold
ALLA NYHETER

SENASTE MATCH

LöRDAG 7 NOVEMBER | 15:00 JäMTKRAFT ARENA

ÖSTERSUNDS FK
IK ODDEVOLD

-

RAPPORT

NÄSTA MATCH

TABELL

M+/-P
1IFK Norrköping304568
2Falkenbergs FF301454
3Varbergs BoIS301351
4Östersunds FK30949
5Landskrona BoIS301448
6IK Oddevold301246
7Östers IF30446
8Sandvikens IF301144
9Nordic United FC30-642
10IFK Värnamo30-1235
11Helsingborgs IF30-1335
12Ljungskile SK30-532
13Örebro SK30-1230
14Norrby IF30-1328
15IK Brage30-1127
16GIF Sundsvall30-5019
FULL TABELL

PREMIUMPARTNERS

HUVUDPARTNERS

GULDPARTNERS

OFFICIELLA TRÄNINGSPARTNERS

UNGDOMSPARTNERS

HÅLLBARHETSPARTNERS

MATERIALPARTNERS

SILVERPARTNERS

BRONSPARTNERS

JÄRNPARTNERS

1932-KLUBBENPARTNERS

VÅRA PARTNERS
  • HEM
  • MATCH
    • Gå på match
    • Så köper ni biljetter
    • Skolkortet
    • Lagbiljetter, bollservice, halsduksbärare & maskotar
    • Press/Media
    • Villkor
  • A-LAG
    • Truppen
    • Spelschema & Resultat
    • Tabell
  • BARN & UNGDOM
    • Så jobbar vi
    • Ungdomsportal >>
  • PARTNER
    • Våra partners
    • Bli partner
  • NYHETER
  • OM OSS
    • Hållbarhet
    • Kontakt
    • Integritetspolicy
  • KÖP BILJETT
  • BLI MEDLEM

IK ODDEVOLD

Thordéngården
Fossums Kvarnväg 4
451 34 Uddevalla

KONTAKT

info@oddevold.se
0522-64 56 50
Telefontid 10-12

ÖPPETTIDER

Måndag-fredag 8-16
Besökstid 10-12

LÄNKAR

  • Svensk Fotboll ->
  • Min fotboll ->
  • Bohus Bataljon ->

FÖLJ OSS

  • Facebook ->
  • Instagram ->
  • LinkedIn ->
© IK Oddevold | Administration | Hemsidan levereras av Kust IT
Kenan klar för två år till Leif Lindvärn inför Olympic
Scroll to top
Snabbanslutning

Fel: Kontaktformulär hittades inte.