https://oddevold.se/wp-content/uploads/2026/02/0G5A7006.jpg
1365
2048
Benny Dahl
https://oddevold.se/wp-content/uploads/2022/03/logo-1-300x300.png
Benny Dahl2026-02-28 20:55:082026-02-28 20:55:08Publikfest men förlust för Oddevold i cupenPublikfest men förlust för Oddevold i cupen
Ny match och nytt allsvenskt motstånd väntade Oddevold i andra omgången av Svenska Cupen. Oddevold stod upp bra i matchen men AIK var effektivare och vann rättvist.
Slutsålda läktare och att regnet gjorde uppehåll skapade en mycket fin inramning på Fridhemsvallen när vi tog emot AIK inför fina 1 643 åskådare.
Oddevold fick göra ett byte innan matchstart när Alexander Almqvist inte kunde vara med pga sjukdom. In på hans plats kom Johan Albin, nyförvärvet från Eskilsminne.
Första halvlek var inledningsvis spelmässigt jämn, men AIK tog över spelet ju mer halvleken gick. Det var målchanser åt båda hållen och Oddevold kunde gjort både ett och två mål på sina chanser. Hugo Engström hade två fina chanser men båda gångerna gick skottet utanför.
Mest diskuterat blev nog situationen när Vincent Sundberg blev nerdragen i ett friläge, där det kunde blivit både frispark eller straff, men vi fick inte med något av det. På reprisen ser man att det borde varit frispark då han blev fälld med utanför straffområdet..
Innan halvleken var över så skulle AIK få in ett ledningsmål efter en bra period och lite flipperspel i straffområdet kan Amel Mujanic göra 1-0 till AIK.
Det blev hela 9 minuters extra tid i första halvlek, detta pga av många avbrott i början på matchen då det tändes pyroteknik och det blev rök in över planen.
Andra halvlek
I andra halvlek kliver Oddevold högre och för spelet stundtals. AIK känns ändå som om de har hyfsad kontroll på matchen. Även i andra halvlek är det fina chanser för båda lagen och Oddevold är ett stolpskott från att kvittera AIK:s ledning. Det är återigen Hugo Engström som är framme och försöker sätta bollen i mål, men den tar i insidan stolpen och studsar ut.
Oddevold fortsätter spela bra men AIK gör både 2-0 genom Kevin Filling i 82a minuten
och sedan 3-0 av Bersant Celina på övertid.
Sammanfattningsvis så gör Oddevold en helt ok insats mot ett bra allsvenskt motstånd. Och med lite mer skärpa och tur kunde vi gjort några mål och kanske tom fått oavgjort. 3-0 resultatet speglar inte riktigt matchen och var nog något mål för mycket.
Nästa match
Nästa match för Oddevold är sista gruppspelsmatchen i Svenska Cupen som spelas måndagen den 9 mars kl 19 när vi möter Västerås SK på bortaplan.
Kan du inte se matchen på plats streamas den via Expressen eller så följer du matchen via Min Fotboll.
#uppåtframåt #oddevold #svenskcupen
Höjdpunkter från matchen
LÄS MER
TABELL
| M | +/- | P | ||
|---|---|---|---|---|
| 1 | Falkenbergs FF | 0 | 0 | 0 |
| 2 | GIF Sundsvall | 0 | 0 | 0 |
| 3 | Helsingborgs IF | 0 | 0 | 0 |
| 4 | IFK Norrköping | 0 | 0 | 0 |
| 5 | IFK Värnamo | 0 | 0 | 0 |
| 6 | IK Brage | 0 | 0 | 0 |
| 7 | IK Oddevold | 0 | 0 | 0 |
| 8 | Landskrona BoIS | 0 | 0 | 0 |
| 9 | Ljungskile SK | 0 | 0 | 0 |
| 10 | Nordic United FC | 0 | 0 | 0 |
| 11 | Norrby IF | 0 | 0 | 0 |
| 12 | Sandvikens IF | 0 | 0 | 0 |
| 13 | Varbergs BoIS | 0 | 0 | 0 |
| 14 | Örebro SK | 0 | 0 | 0 |
| 15 | Östers IF | 0 | 0 | 0 |
| 16 | Östersunds FK | 0 | 0 | 0 |











