
Så köper ni biljett till derbyt mot LSK
Biljetterna till premiärmatchen på nya Rimnersvallen och derbyt mot Ljungskile SK säljer fort nu och sittplats är redan slutsålt. Vi förklarar hur ni säkrar era biljetter till ståplats nedan då det bara är förköp som gäller.
Gå till oddevold.ticketco.events för att köpa din biljett idag! Det kommer bli mycket folk och de bästa platserna går först då det är numrerade sittplatser.
Vill ni ha assistans med köpet kom till vårt kansli på Thordéngården på dagtid så hjälper vi er.
Så köper ni biljett steg för steg
Gå till oddevold.ticketco.events
Sajten funkar bra både i mobilen och på dator.
- Välj aktuell match eller årskort.
- Välj vilken biljett ni önskar och antal eller klicka på gula knappen [Gör din beställning]
- Välj sektion A, B, C, D ståplats eller Östra läktaren.
- Välj din sittplats genom att klicka på en grön stol. Använd + och – för att zooma.
- Kontrollera att det är rätt biljett – Klicka på [Köp]
- Klicka på [Fortsätt]
- Fyll i dina kontaktuppgifter. Fyll i ditt telefonnummer för att få biljetten som sms.
- Klicka på [Fortsätt] och sedan [Betala]
- Välj betalsätt mellan Apple Pay, kontokort eller Swish.
Klicka på [Betala] och följ instruktionerna för vald betalningslösning. - Klart!
Leverans
Biljetterna skickas till din e-post, och om du angett telefonnummer skickas den även som ett sms din telefon.
Har ni flera biljetter på samma beställning går det bra att dela vidare biljetten som sms eller via epost och gå in vid olika tidpunkter.
I entrén
På matchdagen visar du upp QR-koden i entrén och går smidigt in på arenan.
Du behöver inte printa ut biljetten utan visar upp den för scanning från din telefon.
Frågor?
Har ni några frågor om biljetter maila gärna jimmy.delwer@oddevold.se
Arenans layout och entréer
Via entré A på huvudläktaren når man sektion A-B men även hela läktaren via plattformen överst där det finns kiosker och toaletter. Vid entré A finns även information och biljettlucka.
Använd entré B för rullstol, partners och press. Spelaringången är kvar mitt på läktaren som entré C.
Från entré E når man både ståplats samt alla sektioner på huvudläktaren men lättast sektion C-D.
Bortasupportrar med ståplats hänvisas till entré G. Det finns ingen parkering på denna sida och det är inte möjligt att nå G från entré H/Östra läktaren utan man får gå runt huvudläktaren.
Östra läktaren når man via Entré H med ingång bakom Rimnershallen. Här samlar vi våra ungdomslag, supportrar och Bohus Bataljon och skapar en aktiv sittplats med sång och flaggor.
Begränsat med parkering runt arenan
På grund av det pågående bygget av Rimnersbadet är det väldigt ont om parkeringsmöjligheter runt arenan så vi rekommenderar er att gå, cykla eller samåka till matchen och komma i god tid!
En ny större parkering finns till höger om Rimnershallen, bakom badhuset. Man når alla läktare från denna parkering och enklast Östra läktaren. Även den långa parkeringen längs med Rimnersgatan är öppen.
All trafik hänvisas att köra in från nya brandstationen, det är inte möjligt att nå parkeringarna om man kommer från ICA Spara med bil, då vägen är avstängd utanför arenan. Vändzon för avlämning finns vid entré E om man kommer från ICA Spara.
Andra parkeringar är fritt runt Dynamitbacken och vid Östrabogymnasiet och Östra station en kort promenad bort. Det är även möjligt att parkera vid Östrabo Yrkes samt på vår grusplan på Thordéngården och promenera till arenan.
Tänk på hur ni parkerar för att göra plats för så många som möjligt.
Jimmy Delwér
LÄS MER
SENASTE MATCH
SöNDAG 16 FEBRUARI | 15:15 BRAVIDA ARENA


IFK GöTEBORG

IK ODDEVOLD
-
TABELL
M | +/- | P | ||
---|---|---|---|---|
1 | Falkenberg | 0 | 0 | 0 |
2 | GIF Sundsvall | 0 | 0 | 0 |
3 | Helsingborgs IF | 0 | 0 | 0 |
4 | IK Brage | 0 | 0 | 0 |
5 | IK Oddevold | 0 | 0 | 0 |
6 | Kalmar FF | 0 | 0 | 0 |
7 | Landskrona BoIS | 0 | 0 | 0 |
8 | Sandvikens IF | 0 | 0 | 0 |
9 | Trelleborgs FF | 0 | 0 | 0 |
10 | Umeå FC | 0 | 0 | 0 |
11 | Utsiktens BK | 0 | 0 | 0 |
12 | Varbergs BoIS | 0 | 0 | 0 |
13 | Västerås SK | 0 | 0 | 0 |
14 | Örebro SK | 0 | 0 | 0 |
15 | Örgryte IS | 0 | 0 | 0 |
16 | Östersunds FK | 0 | 0 | 0 |